Jurgen Habermas + Telia + RITA = komunikacinio veiksmo teorijos laukas

Audrius Kalvėnas/ 2021-05-06

Netikėtai ir maloniai, dėka Lrt.lt atradau vokiečių sociologo ir filosofo Jurgen Habermas komunikacinio veiksmo teorijos lauką (ne teoriją ar autorių, tai įvyko ankščiau, studijų metu), vietą kurioje ši teorija reiškiasi praktiškai, virtualioje erdvėje, sąveikaudama su TELIA algoritmu RITA. Nenorėdamas daugžodžiauti moksline tema dėl nepakankamų kompetencijų ir užbėgdamas bičiuliams, kurie mane kritikuoja dėl per ilgų rašinių ir per sudėtingų išsireiškimų, už akių, pasakysiu trumpai – tai mokslinė teorija padedanti spręsti pilietinės visuomenės problemas demokratiniame būvyje. Nuoroda į J. Habermas pristatymą Wikipedia rasite čia ir žemiau.

Būtent su tokiais iššūkiais susiduria Lietuva dabar covid-19 bei LGBT+ bendruomenės problemų aktyvacijos akivaizdoje. Visuomenė suskaldyta, šalys nesugeba susitarti. Todėl valdžia naudoja propagandą siekdama paveikti visuomenę. Pozityvioji propaganda visuomenės sutarimui pasiekti yra senai žinomas įrankis naudojamas nuo 16 a. Daugiau apie propagandą siūlau paskaityti prof. Gintauto Mažeikio monografijoje “Propaganda ir simbolinis mąstymas”.

Ar šios pastangos sėkmingos?

Esu tikras, jog ne. Naudojamos propagandos priemonės ir formos nepadeda šalims suprasti viena kitą labiau ir taip pasiekti kompromisą – susitarimą kuris leistų išspręsti principines, su covid-19 ir LGBT+ susijusias problemas. Būtent apie tai kalba Jurgen Habermas komunikacinio veiksmo teorijoje – komunikacinės etikos principus, kurie būtini susitarimui rastis. Apie tokių nebuvimą liudija stipriosios pusės, t. y. valdžios pasirinktos formos: konservatoriai, seimo narys J. Džiugelis oponuojančius vadina erkėmis, o seimo narys, psichiatras Linas Slušnys Tradicinės šeimos gynimo maršo atstovus ir opozicinę seimo daugumą LŽVS, prilygina radikalui, žmogžudžiui Breivikui, dominuojančios žiniasklaidos darbuotojai (Delfi) nepritariančius oficialiai pozicijai pervadina į kirminus ir sliekus.

Ši nepagarba gimdo atoveiksmį kuris jau baugina patį suvereną ir jo šalininkus – gegužės 15 d. rengiama visuomeninė, pilietinė tradicinės šeimos gynimo akcija-maršas “Didysis šeimos gynimo marša 2021”. Nors oficialiai leidimas suteiktas 7000 dalyvių, tačiau tiek valdžia, tiek organizatoriai supranta, kad jų bus daugiau nei 10 kartų daugiau. Todėl laukia intriguojantys įvykiai, leidimo akcijai sąlygos bus akivaizdžiai pažeistos.

TELIA vardu RITA prieš covid-19

Šiandien Lrt.lt paskelbė iniciatyvą, valdžios ir verslo sinergijos rezultatą kuris palies kiekvieną LT pilietį – pranešė apie TELIA robotę (algoritmą) vardu RITA, kuris skambinės gyventojams ir ragins skiepytis nuo covid-19, aiškins apie skiepų naudą. Tai technologijų ir propagandos mišinys skirtas paveikti piliečių valią. Kad valdžiai nesiseka įtikinti reikiamos visuotinės imunizacijos pasiekimui 70% gyventojų dalies, matyti plika akimi – nei vyrkaujančios inflūencerės, nei primityvūs skelbimai-atsakymai, nei seimo narių Džiugelio ir Slušnio atviras rinkėjų žeminimas nepadeda. Siekiama dauguma, lygindama informaciją susijusią su covid-19 skiepų patikimumu ir žala, gaunamą internete, su ta kurią skelbia valdžia, renkasi ne valdžios naudai – dauguma atsisako skiepytis. Tačiau tokia ta demokratija iš esmės – joje būtina gerbti demokratinės visuomenės dalyvio valią.

Kad paveikti šią valią, gyventojus pradės atakuoti TELIA RITA. Suprasdamas jos galimybes pabandžiau patyrinėti šį algoritmą ir štai ką sužinojau

Susisiekus su TELIA skambučių centru paprašiau, jog manęs netrukdytų jų algoritmas RITA – neįtikinėtų skiepytis, nes nei TELIA nei jų RITA nežino – pasiskiepijęs aš ar ne. Atsakymas nustebino – konsultantas Lukas (tikrai ne robotas, nes neturėjo atsakymų į mano klausimus ir todėl konsultavosi su aukštesnes pareigas užimančiais kolegomis) atsakė, kad TELIA NEVALDO ŠIO PROCESO! TELIA, kuri skelbiasi technologijos autore, nebevaldo dirbtiniu intelektu (DI) paremtos, savo sukurtos technologijos RITA!?

Žinoma tai melas. Neabejoju, kad šis algoritmas sukurtas “kovidinių” milijardų kuriuos pasiskolino Lietuva pagalba, valdžios užsakymu. Atseit pagalba verslui. Lyg TELIA būtų nukentėjusi ir ją reikėjo gelbėti nuo bankroto :). Spaudžiamas dėl gręsiančio teisinio ginčo konsultantas Lukas nurodė, kad sąrašus kuriais naudosis RITA jie gauna tiesiogiai iš poliklinikų ir negali jų koreguoti (vėl meluoja). Palinkėjęs Lukui sėkmės ir paprašęs perduoti mano prašymą tiems kurie sprendžia, Luko patartas kreipiausi į savo polikliniką.

Poliklinika nustebino taip pat. Papasakojus apie šiandienos pranešimą Lrt.lt, poliklinikos administratorė nesuprato apie ką aš kalbu, ji nebuvo girdėjusi, kad poliklinikos sudarinėja sąrašus (ar turi sudaryti) kuriuos naudos TELIA RITA :). Esu privačios klinikos klientas, ši med. paslaugų įmonė brangina savo klientus, tai ne “valdiška” poliklinika kurios administratorė po frazės “DI algoritmas vardu RITA” būtų numetus ragelį, todėl ji mane atidžiai išklausė, pažadėjo pasidomėti ir pasiūlė sprendimą, kad mūsų draugystė nesibaigtų – atkreipti dėmesį į pacientų platformą esveikata.lt kurioje yra skelbiami pacientų kontaktiniai duomenys.

Administratorė pasiūlė ištrinti telefono numerį ten, pati pašalinio iš klinikos duomenų bazės (dėl visa ko, kad šmikiai chakeriai nenugvelbtų kaip City Bee klientų duomenų bazės ir inflūencerių nuogų krūtų nuotraukų iš kažkokios plastikos klinikos). Juo labiau, jog mano asmeninį numerį turi mano gydytoja, o aš turiu jos ir mes puikiai sprendžiame man kylančias problemas tiesiogiai.

Apsilankius esveikata.lt, tikrai radau nurodytą mano telefono numerį kurį nesunkiai ištryniau.

Vartotojo profilis esveikata.lt platformoje

Rezultatai

Po visų šių veiksmų rezultatas toks:

  • mano telefono numerį turi TELIA;
  • mano telefono numerio neturi poliklinika;
  • mano telefono numerio neturi esveikata.lt

Jei esant šioms aplinkybėms vis tiek sulauksiu skambučio bus akivaizdu, kad mano asmeniniais duomenimis be mano sutikimo naudojasi TELIA IR VALDŽIA – suteikia trečiai šaliai jos tikslams siekti. Kaip tai padarė Facebook Cambridge Analytica skandale. Mano ir TELIA bendradarbiavimas įtvirtintas paslaugų teikimo sutartimi kuria bendrovė įsipareigojusi saugoti jai patikėtus, mano asmeninius duomenis. Taip pat Lietuvoje veikia BDAR įstatymo reikalavimai kurie neleidžia nei TELIA nei poliklinikai be asmens sutikimo dalintis su juo susijusia informacija (kontaktine ir medicinine).

Jei taip įvyks, TELIA turės teisinį ginčą, o aš atsisakysiu jų paslaugų. Bendrovė praras klientą kuris per mėnesį jai moka daugiau nei šimtą eurų. Ar tai naudinga verslui? Nemanau, nes tokių kaip aš bus ne vienas. Gal nedaug imsis teisinių veiksmų, bet dėl trukdymo ir prievartos nepasitenkinimas TELIA ir valdžia didės dar labiau. Nors tikimasi priešingo. Akivaizdu, kad nei valdžia, nei TELIA nesusipažinusi su Jurgen Habermas komunikacinio veiksmo teorija kuri vystosi dabartiniame komunikaciniame lauke.

Šaltiniai:

Lrt.lt publikacija Skiepytis nuo COVID-19 kauniečius, Vilniaus krašto gyventojus kvies „Telia“ robotė
Justo Džiugelio komentaras kuriame seimo narys erkes lygina su maršo dalyviais
Lino Slušnio komentaras kuriame autorius maršo dalyvių retorika prilygina Breiviko
Lino Slušnio komentaras kuriame autorius LŽVS ir jos pirmininką lygina su Breiviku
Apie Jurgen Habermas Wikipedia
Gintautas Mažeikis. Propaganda ir simbolinis mąstymas

Pasidalink

0Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.