Kaščiūnas ir Bilotaitė GALIMAI meilužiai…

Audrius Kalvėnas/ 2021-08-14

Šio komentaro priežastis techniška – jau keli metai komunikaciniame lauke susiduriu su išsireiškimais kuriuose nurodoma išlyga “GALIMAI”, “GALIMI”, “GALIMAS”, “GALBŪT”, “TIKĖTINA”, “TURBŪT” ir pan. Šių išsireiškimų arba “sąlygų” deskripcija yra nesudėtinga net ir jei tai skamba neaiškiai, nes tai tiesiog PRIELAIDA ir jokiu būdu NE FAKTAS. Šias teksto pinkles spendžiu tik tam, kad sukurti reikšmingumo įspūdį, nors jis čia nereikalingas. Nors GALIMAI ir reikalingas. O gal ne? Štai citata – “…riaušėse prie Seimo, atsirado dar 36 asmenys, kurie kurstė riaušes ar kitaip jų metu GALIMAI pažeidė įstatymus.” (A. Bilotaitė). Tad GALIMAI ministrė Bilotaitė ir seimo NSGK pirmininkas Kaščiūnas meilužiai ar ne?

Tikrovė

Aukščiau apibrėžtos tekstinės pinklės tik dūmų uždanga siekiant sukurti įspūdį kuriuo GALIMAI siekiama pagrįsti reikšmingumą, svarbą ar iliuziją kuri GALIMAI naudinga tai tariančiam. Štai aš, kelis kartus ištariau “GALIMAI”, kad sukurti abejones, jog tai kas sakoma yra netikra, kad tai gali būti arba tai išgalvota. Visi aukščiau parašyti sakiniai yra tik simbolių triukai. Tačiau šie triukai tampa labai efektyvia priemone, kurią savo komunikacijoje išnaudoja politikai siekiantys nulemti rezultatą arba suformuoti nuostatą. Arba paprasčiau – formuoti NETIKRĄ būtį (realybę).

Būtis. Jokių filosofinių išvedžiojimų!

Antraštė diktuoja sąlygą nedaugžodžiauti, trumpai ir aiškiai paaiškinti kas yra “būtis” ir kodėl ji minima? Būtis – tai egzistencija. Kad suprasti sąvoką reikia pripažinti nebūties galimybę, nes viena be kitos neegzistuoja. Būties sąvokos “tėvas”, graikų filosofas Parmenidas pirmą tezę suformulavo taip – “būtis yra, todėl nebūties nėra”. Parmenidas taip pat sako, kad būti ir mąstyti yra tapatu, nes tai ko negali mąstyti neegzistuoja.

Išminties pakaks – pereinu prie esmės. Visa ši įžanga skirta tik tam, kad atkreipti dėmesį į viešoje komunikacijoje paplitusį sąlygiškumą – “TIKĖTINA”, “GALBŪT”, “GALIMAI” ir t.t. Šios sąvokos minimos beveik kiekvieno įvykio aprašyme. Šią sąlygą kelia norintys atkreipti dėmesį, suintriguoti, bet nežinantys tiesos. Todėl “GALIMAI”, “TIKĖTINA”, “GALBŪT” yra tik spekuliacijos siekiant nukreipti dėmesį norima linkme arba siekis suformuoti norimą mąstymo kryptį.

Būti ar nebūti – Hamletiškas iššūkis

Jei Parmenidas nurodo į būtį ir neigia nebūtį, tai Šekspyras taria: būti ar nebūti, štai mįslė! Nes tai asmens pasirinkimas. Juk rinktis tai ko nėra (nebūties) neįmanoma (pagal Parmenidą). O Šekspyro siūlomas pasirinkimas yra pati būtis, nes pasirinkimo rezultatai lemia žmogaus likimą. Taip laviruojantys tarp realios ir virtualios būties tarsi vaikšto minų lauku – bet kada gali “pakilti į orą užmynę” netikrą faktą.

Viešoje komunikacijoje pasitaikantys “GALIMAI” (ir panašūs) susiję su nežinojimu, netikrumu ir siekiu sukurti tikrumo įspūdį. Būtent įspūdį kuris yra tik “GALIMA BŪTIS”. Ne realybė (dabar), bet “GAL BŪTIS”. Kai šiomis sąvokomis apsiginkluoja ir kreipiasi filosofai, tai gali pasirodyti puikybe, bet kai sąvokos “GALIMAI”, “TIKĖTINA” tariamos politiko ar visuomenės dėmesio siekiančio aktyvisto, tuomet reikia suklusti, nes kalbantis siekia sukurti neegzistuojančią, virtualią realybę.

Apmaudu, bet taip kalba dauguma Lietuvos politikų, nes jie patys nėra tikri tuo ką galvoja ir kalba. Todėl beveik kiekviename sakinyje tariama išlyga “GALIMAI”. Retas viešas asmuo būna tikras dėl to ką galvoja ir ką teigia. Pvz.: rytoj vyksiu uogauti. Tai aiški nuostata. Tačiau tokia nuostata politikui sąlyginė, nes rytojus gali atnešti aplinkybes kurios svarbesnės nei uogos, jam gali pateikti pasiūlymą kuris svarbesnis ir jis rinksis jį.

Praktika

Štai pastraipa iš LRT.lt straipsnio “Kasčiūnas apie mitinge dalyvavusius politikus: vieni šildėsi šlovės spinduliuose, kiti prisidėjo prie organizavimo, o treti turi vaidmenį riaušėse”„Kai kurie Seimo nariai ne tik nieko nepadarė, kad numalšintų riaušininkus, o kaip tik stovėjo jų pusėje. Yra tam tikrų ženklų, kad tas vaidmuo buvo dar didesnis ir dar svarbesnis – nedetalizuosiu, bet kalbama apie tam tikrą vaidmenį, stipresnę rolę keičiantis informacija, sakykim taip. Kas turbūt būtų tinkamas žodis ir koordinuoti, ir kitos sąvokos“, – dėsto L. Kasčiūnas.”

Šiame pasisakyme NETIKRA, GALBŪT TIESA (o gal būt melas) yra nuorodos – “tam tikrų ženklų”, “tam tikrą vaidmenį”. Jie reiškia: nežinau kokių/į, bet noriu, kad būtų manoma kaip aš noriu (ar man reikia), o formuluotė “turbūt tinkamas žodis” reiškia, jog abejojama net savo žodžiais, autorius nėra tikras dėl to ką ištaria, tad kaip galima tikėti jo ketinimais?

Palinkėjimas

Aukščiau pateikti paaiškinimai – labai mandagia forma pateiktos rekomendacijos politikams ir visuomenės pripažinimo siekiantiems veikėjams, kad jie suprastų aiškios ir atsakingos komunikacijos svarbą. Nes tuščiažodžiavimu “kailinių nepasiųsi”. Šio įrašo skaitytojams – mano noras perspėti saugotis tuščiažodžiaujančių kvailų kalbėtojų kurių tikslas manipuliuoti, o ne informuoti.

Tai Bilotaitė ir Kaščiūnas meilužiai ar ne?

Nežinau, tai tik tropas temos iliustracijai.

Iliustruojančios foto autorius Lukas Balandis / 15min

Pasidalink

0Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.