LRT propagandos pradžiamokslis. Pilkoji propaganda

Audrius Kalvėnas/ 2021-08-05

Šiuo komentaru reaguoju į šios dienos LRT portalo propagandinę publikaciją “Nesiskiepijantiesiems teks patuštinti kišenes – valstybei žadant nebemokėti už testus, per mėnesį tektų atseikėti ir 1000 eurų“. Tikslas – padėti neatidiems skaitytojams suprasti kada jie informuojami ir kada jais manipuliuojama. Kad geriau suprasti PROPAGANDOS apibrėžimą siūlau trumpus šio termino paaiškinimus.

Terminai

Propaganda – organizuota, institucinė įtikinimo forma, kuria siekiama ne tik įtikinti, bet ir suformuoti žmogaus įsitikinimus.
Pilkoji propaganda – sudaryta iš teisingos ir neteisingos informacijos. Tai klaidingų išvadų, paremtų patikimais faktais primetimas, kita manipuliacija paremta žmogaus mąstymo trūkumais.

Pilkos propagandos apibrėžimą paaiškina ir VDU profesorius, filosofas Gintautas Mažeikis savo monografijoje “Propaganda ir simbolinis mastymas” (p. 347) – “„Pilkoji propaganda yra taikoma valdomuose informaciniuose, politiniuose ar ekonominiuose konfliktuose. Pilkoji propaganda formuoja viepusį požiūrį į objektą, palaiko savo propagandinį subjektą ir tenkina jo lūkesčius, vengia kritiškumo.“

LRT publikacija

Šiuo atveju, LRT.lt portalo skaitytojams brukama PILKOJI PROPAGANDA. Dekonstruokime siūlomą antraštę “Nesiskiepijantiesiems teks patuštinti kišenes – valstybei žadant nebemokėti už testus, per mėnesį tektų atseikėti ir 1000 eurų”.

Žemiau pateikiau dvi tos pačios publikacijos antraštės versijas – viena jų mano koreguota. Klausimas – kuri iš jų, Jūsų manymu, skaitytoją atsisakantį skiepytis ar testuotis verčia pykti, protestuoti prieš valstybę ir kuri prieš valdžią?

A paveikslėlis – originali antraštė kurioje nurodoma, jog VALSTYBĖ atsisako mokėti už testus. Taip VALSTYBĖ priešpastatoma INDIVIDUI. Todėl individas turi spręsti dilemą – priešintis valstybei ar ne? Lietuvos valstybės PILIETIS klausia savęs – ar aš esu pajėgus pasipriešinti VALSTYBEI? Deja, bet dažniausiai statistinis pilietis nedrįsta priešintis, nes NELAIKO SAVĘS VALSTYBĖS PAGRINDU. Šie klausimai yra esminiai, nes taip palaužiama ir sunaikinama LAISVO PILIEČIO IDĖJA. Jei pilietis BIJOS VALSTYBĖS, JIS NEDRĮS PRIEŠINTIS. Juk tuo pačiu demonstruojama valstybės JĖGOS STRUKTŪRŲ IR VALDŽIOS GALIA – priimami įstatymai leidžiantys nepaisyti privačios nuosavybės ir žmogaus kūno neliečiamumo.

B paveikslėlis – šioje antraštėje žodis – “valstybei” pakeistas į “valdantiesiems”. Jie labai panašūs, nes prasideda ta pačia raide ir tuo pačiu labai skirtingi, nes reiškia priešingus dalykus. Šis panašumas bei išplitęs scan reading (tik antraščių arba teksto skaitymas prabėgomis) nulemia skaitytojų neatidumą prasmei. O prasmė čia esminis faktorius. Piliečiui kuris nesutinka skiepytis ar testuotis, žodis “valstybei” sukels PYKTĮ IR NUSIVYLIMĄ VALSTYBE, kuri jį išduoda. Valstybė kuriai jis aukoja savo sveikatą, laiką bei moka mokesčius JĮ IŠDUODA. Tokia emocija “įkraunama” šios antraštės versijos skaitytojui. Paprasčiau – PILIETIS SUPYKDOMAS, SUPRIEŠINAMAS SU VALSTYBE. Kitu antraštės atveju, kai naudojamas žodis “valdantiesiems“, PILIEČIO NEPASITENKINIMAS IR PYKTIS nukreipiami į valdančią politinę partiją ir jos sąjungininkus. Šiuo atveju pilietis nepritardamas prievartiniams skiepams ir testams “įkraunamas” PRIEŠINTIS VALDANTIESIEMS.

Pilkąją propaganda LRT naudoja dažnai, nes visuomeninis transliuotojas tapęs valdančio TS-LGBT rėžimo įrankiu vykdo valdančiųjų (TS-LKD, Liberalų sąjūdis, Laisvės partija, LSDP ir pavieniai seimo nariai) užsakymą – supriešinti piliečius tarpusavyje, suskaldyti pasipriešinimą antikonstituciniams TS-LGBT rėžimo įstatymams, išvyti iš šalies Konstituciją, o ne valdžią gerbiančius piliečius.

Šaltiniai

Nesiskiepijantiesiems teks patuštinti kišenes – valstybei žadant nebemokėti už testus, per mėnesį tektų atseikėti ir 1000 eurų
Wikipedia – Propaganda

Pasidalink

Įrašo žymės

,

0Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.