Nacionalinės konsultacijos – Vengrijos vyriausybės tiesioginės demokratijos pamokos. Ar verta išmokti Lietuvos rinkėjams?

Audrius Kalvėnas/ 2021-07-03
Nacionalinės Vengrijos konsultacijos

Imtis šios temos paskatino Vengrijos pavyzdys. Vengrijos tema Lietuvoje tapo aktualija Prezidentui Nausėdai nepritarus užkulisinei ES funkcionierių šmeižto ir spaudimo kampanijai nukreiptai prieš Vengrijos teisėtą vyriausybę ir jos vykdomą politiką. Apie tai jau rašyta ir kalbėta masinės dezinformacijos priemonėse (LRT, LNK, TV3, Delfi, Lietuvos Rytas, 15min, Alfa ir kt.) ne kartą.

Aš gi dar kartą paminėsiu tai ką TS-LGBT rėžimo valdomi “nepriklausomi” žiniasklaidos kanalai ignoruoja – ES sutarties preambulę kurioje sakoma, kad 13-os Europos valstybių atstovai “apsisprendė toliau kurti vis glaudesnę Europos tautų sąjungą, kurioje sprendimai, vadovaujantis subsidiarumo principu, priimami kiek įmanoma priartinant juos prie piliečio” ir subsidiarumą – organizacinį principą, teigiantį, kad aukštesnio lygio organizacijos neturi kištis į žemesnio lygio organizacijos veiklą, bet turi joms padėti vykdyti šią veiklą.

Ši nuoroda svarbus akcentas, nes šia citata paaiškinamas vienas iš svarbiausių principų kuriais vadovaujantis PRIVALO BŪTI KURIAMA Europos tautų sąjunga. Tai SUBSIDIARIUMO PRINCIPAS. Tai būdas politiką priartinti prie piliečio bet kurioje visuomenėje. Šis principas užtikrina galimybę vykdyti kur kas brandesnę ir atsakingesnę politiką nei ATSTOVAUJAMOSIOS DEMOKRATIJOS sistemoje kuri naudojama Lietuvoje. Tai – TIESIOGINĖS DEMOKRATIJOS sistema.

Tiesioginė demokratija prieš atstovaujamąją – kas geriau?

Skirtumas tarp jų esminis, todėl svarbu paminėti:
ATSTOVAUJAMOJI DEMOKRATIJA – tokia demokratijos forma, kuomet įstatymus leidžia ir vykdo visuomenės išrinkti atstovai;
TIESIOGINĖ DEMOKRATIJA – demokratinė valdymo forma, kai piliečiai tiesiogiai dalyvauja sprendimų priėmimo procese.

Šios valdymo formos ir jų teikiamos galimybės vertos atskiro rašinio ateityje, o dabar sugrįšiu prie Vengrijos ir jos vyriausybės vadovaujamos Viktor Orban aktualijų.

Šiuo komentaru noriu atkreipti dėmesį į Vengrijos vyriausybės atsakingą ir pirmiausia į šalies piliečius orientuotą politiką. Vengrijos vykdomos socialinės-ekonominės politikos orientacija į šalies gyventojų poreikius, Lietuvos sisteminės žiniasklaidos dažniausiai nutylima, nors ji turėtų būti mūsų politikų dėmesio lauke. Vengrijos vyriausybė nebijo remtis piliečiais ir jų nuomone, priešingai nei Lietuvą valdantis TS-LGBT rėžimas.

Visuomeninis susitarimas būtinas siekiant darnios valstybės raidos, tai nekvestionuojama sąlyga vengrų visuomenėje. Ir vėl priešingai nei Lietuvoje, kur visuomeninis susitarimas neįmanomas dėl TS-LGBT rėžimo arogantiškos nuostatos ignoruoti daugumos piliečių valią. Kaip Vengrija sugeba susitarti ir nuosekliai bei efektyviai veikti net ir nenaudodama euro (Vengrija atsisakė vieningos ES valiutos ir kol kas neketina jos įsivesti)?

Nacionalinės konsultacijos

Nuo 2010 m. Vengrijoje rinkimus laimi Vengrijos pilietinis aljansas “Fidesz”, jo lyderis Viktor Orban jau trečią kadenciją yra vyriausybės vadovas. Nors “Fidesz” partijai ES klijuojama populistinio judėjimo etiketė, tačiau tai yra dešinės nacionalinė-konservatyvi partija orientuota pirmiausia į šalies, o ne ES prioritetus. Rašant tai apmaudu, jog Lietuva nutolo nuo tokios orientacijos. Nuo 2010 m. Vengrijos vyriausybė išnaudoja tiesioginės demokratijos valdymo formą bendrauti su piliečiais – klausia jų nuomonės svarbiausiomis visiems temomis ir vadovaujasi šių apklausų rezultatais. Tai – NACIONALINĖS KONSULTACIJOS.

Jau 11 kartų per 11 metų paskelbta 14-os klausimų anketa su svarbiausiais Vengrijos piliečiams klausimais. Anketa išsiunčiama kiekvienam Vengrijos namų ūkiui, nemokama, neprivaloma. Piliečiams suteikiama galimybė pareikšti nuomonę atsakant į pateiktus klausimus pasirenkant vieną iš pateiktų atsakymo variantų. Tam suteikti beveik du mėnesiai. Taip išnaudojamas tiesioginės demokratijos principas bei išpildoma pamatinė ES sutarties preambulėje nurodyta vertybė – POLITIKĄ PRIARTINTI PRIE PILIEČIO BET KURIOJE ES VISUOMENĖJE. Be to ši visuotinio susitarimo forma yra ne tik pigesnė nei REFERENDUMAS, bet ir efektyvesnė, nes suteikia galimybę aptarti visą eilę aktualių klausimų.

Štai pagrindiniai klausimai kuriuos liepos 1 d. uždavė Vengrijos vyriausybė savo piliečiams:

Ar post-pandeminis pasaulis bus kaip buvęs ar laukia nauji iššūkiai, todėl Vengrija turi stiprėti?
Ar reikia didinti minimalų darbo užmokestį?
Ar reikalinga konstitucinė apsauga išmokoms šeimai, pensijoms, mažiems darbo jėgos mokesčiams?
Ar Vengrijos darbo jėgos mokesčiai turi būti mažiausi ES?
Ar pasiekus 5,5% ekonomikos augimą reikia toliau remti tėvus auginančius vaikus?
Ar tęsti paskolų grąžinimo moratoriumą?
Ar Vengrija turi ginti savo interesus kovoje su Briuseliu?
Ar Vengrija turi priešintis migrantų antplūdžiui kurį skatina G. Sorosas?
Ar reikalinga medicininė viza atvykstantiems į Vengriją?
Ar Vengrija turi pati gamintis sau vakcinas?

Ar Lietuva gali pasinaudoti šia patirtimi?

Lietuvoje valdantieji nemano, kad reikia klausti rinkėjų nuomonės – TS-LGBT rėžimas orientuotas ne į daugumos rinkėjų interesus, o į anarchistinės LGBT ir ES biurokratų primetamus tikslus. Kitaip – muziką užsako tas kuris moka, o TS-LGBT šoka pagal mokančio pinigus dūdelę.

Tačiau žvelgiant “iš toliau” matyti, kad NACIONALINĖS KONSULTACIJOS kaip visuomenės susitarimo modelis yra efektyvi priemonė siekti nacionalinių tikslų, visuomenės susitarimo, išvengti visuomenės fragmentacijos ir priešpriešos. Taip pat tai atitinka principines ES vertybes bei užsibrėžtą tikslą – sprendimus priimti vadovaujantis subsidiarumo principu, kiek įmanoma priartinant juos prie piliečio.

Šiame kontekste kviečiu pagalvot – ar TS-LGBT rėžimo vykdoma politika atitinką šį principą, jų sprendimai priartinami prie piliečių, ar priešingai, piliečiai nušalinami nuo sprendimų priėmimo?

Šaltiniai

Nacionalinė Vengrijos konsultacija / About Hungary / Here’s the latest national consultation questionnaire
ES sutarties suvestinė redakcija
Wikipedia / Subsidiariumas
Wikipedia / Atstovaujamoji demokratija
Wikipedia / Tiesioginė demokratija
Fidesz partijos interneto svetainė anglų kalba

Pasidalink

0Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.