Rugsėjo 13-ta – PIŠ vyriausybės kracho pradžia. Laimėtojai ir pralaimėję

Audrius Kalvėnas/ 2021-09-05
PIŠ vyriausubės kracho pradžia

Apie rugsėjo 13-os suvaržymus pirkėjams neturintiems galimybių paso (GP) jau kalbėta ne kartą. Tiek aš, tiek kiti bent kelis žingsnius į priekį gebantys matyti supranta, jog šis apribojimas iš esmės pakeis vartojimo apimtis ir atitinkamai finansinius verslo rezultatus. Ekonomikos ir inovacijos ministrei “kosmonautei-armonautei” tai žinoma nė motais, nes jis (ne klaida, duoklė nesuprantamai ministrės biologiniai lyčiai ir socialinei tapatybei) ekonomikoje supranta tiek pat kaip aš baleto mene.

Aš mačiau “Gulbių ežerą”, o “kosmonautė-armonautė” yra pirkusi parduotuvėje. Tačiau tai nepakankamas žinojimas laikyti save vertu vadovauti ministerijai, man kultūros, o “kosmonautei-armonautei” EIM. Jei aš susilaikau nuo baleto meno vertinimų, tai “kosmonautė-armonautė” elgiasi priešingai – toliau žlugdo Lietuvos ekonomiką savo kvailais sprendimais.

Kaip GP paveiks didžiuosius (+1500) prekybos centrus?

Labai neigiamai. Tai akivaizdu, nes +1500 formato prekybinių plotų nuomininkai sulauks apie 50% mažiau pirkėjų. Tiek, kiek šalies gyventojų nepritaria prievartiniam skiepijimui ir ribojimams kuriais bandoma priversti skiepytis. Deja, rezultatas bus priešingas – pirkėjai keičia įpročius: srautai suka į turgus, bendruomenes, mobilią prekybą, o tai jau daro ir darys ateityje esminę ir ilgalaikę įtaką verslui.

Apie kokius pokyčius kalbu?

Jau apie dešimt metų Lietuvoje formuojama apsipirkimo dideliuose PC privalumo nuostata – didelei daliai visuomenės savaitgalis “akropolyje” yra tapęs turiningo laisvalaikio sinonimu: savaitgalio akcijos, kino filmas, kavinė, vaikų kambarys, ledo čiuožykla ir t.t. Tokios apsipirkimo ir vartojimo kultūros įskiepijimui ir vartotojų pritraukimui į “akropolius” investuotojai išleido labai daug pinigų. Stambūs verslininkai investavo savo ir skolintas lėšas į “megas”, “akropolius”, “bigus” ir pan. statinius. Į tokius projektus pritraukti vidutiniai ir smulkūs verslai nuomojant jiems plotus, į tokius statinius prisikviesti maitinimo ir pramogų verslo atstovai. Visų jų verslo sėmė (pelningumas) priklauso nuo VIENO, SVARBIAUSIO TOKIAME VERSLO MODELYJE FAKTORIAUS – PIRKĖJŲ SRAUTO. Kuris po rugsėjo 13-os sumažės per pusę.

Kokie bus to rezultatai?

Rezultatus nesudėtinga numatyti. Pvz.: Maxima tipo parduotuvės veikiančios +1500 formato plotuose dėl sumažėjusio srauto turės mažinti prekių užsakymus tiekėjams, dėl sumažėjusių kiekių didės prekių savikaina ir atitinkamai kainos. Tai savo ruožtu papildomai mažins šių parduotuvių patrauklumą net ir turintiems GP pirkėjams. Be įtakos tokiai parduotuvei, GP rėžimas pradės daryti įtaką ir tiekėjams. Gaudami mažesnius užsakymus jie didins prekės kainą, kas dar labiau didins įtampą tarp jų ir prekybininkų, tiekėjai turėdami sumažinti patiriamus nuostolius turės ieškoti -1500 formato prekybinių plotų pirkėjų. Tai vėl išvedinės pirkėjus iš +1500 formato prekybinių plotų.

Pagalvokim apie smulkius ir vidutinius verslus kurie buvo pritraukti į “akropolius”, “megas”, “bigus” – nuomotojai siūlydami plotus veiklai, pirmiausia viliojo pirkėjų srautu. Kepyklėlėms, ateljė, smulkmenų, gėlių prekeiviams ir pan. verslams tai kritinė sąlyga, jų verslas pelningas TIK DĖL PIRKĖJŲ KIEKIO, nes pelno maržos dėl konkurencijos itin mažos. Todėl netekus 50% srauto jiems liks tik užsidaryti, t.y. nutraukti ploto nuomos sutartis su didžiųjų prekybos centrų valdytojais (vėl nuostolis stambiam verslui). Pasakysite negali būti? Deja, nuomos sutartys susietos su lankytojų kiekiais. Taip pat pagalvokite kaip po rugsėjo 13-os reikės “akropoliams”, “megoms”, “bigams” ir panašiems PC sukviesti pirkėjus į Juodųjų išpardavimų savaitgalius, kaip įvykdyti numatytus pardavimų planus ir įsipareigojimus tiekėjams per Kalėdinį sezoną? Akivaizdu, bendras rezultatas – visa +1500 formato verslo grandinė nukentės.

Pasekmės politikai

O dabar pagalvokime ar šimtus milijonų savo ir skolintų pinigų investavę verslai leis, kad jų ilgalaikes investicijas, finansinius įsipareigojimus nulemtų “kosmonautė-armonautė” ir jos kvaili sprendimai? Pagalvokime ar stambus verslas per rinkimus rėmęs dabar valdžioje esančias partijas – konservatorius, socdemus ir numetęs kelis kaulus armonautams, liberalams lauks kol tie, kuriuos jie finansuoja griautų verslininkų projektus? Tikrai ne, todėl netrukus bus pokyčiai, o PIŠ vyriausybė netrukus grius kaip kortų namelis. Nes gyvenantys 6-7 nulių zonoje neleis, kad jų įrankiai veiktų prieš savo šeimininkus.

Pirmos kregždės jau yra – Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė patvirtina mano prognozes Lrytas.lt straipsnyje – “Prekybininkai ruošiasi blogiausiam: nuo rugsėjo 13 d. pirkėjų sumažės, dalį produkcijos gali tekti utilizuoti”.

Taip pat jau atvirai kalbama apie didelį darbuotojų, kurie nesutinka skiepytis pasipriešinimą – išeiti iš darbo ketina vairuotojai, pardavėjai, aptarnavimo sferoje dirbantys. Smulkaus verslo savininkai blaškosi, nes praradę darbuotojus jie praras savo verslus. Skelbimais, jog ieško naujų darbuotojų (ne tik GP tikrintojų) – pardavėjų, salės darbuotojų, apklijuoti visų prekybos tinklų parduotuvių langai.

Kaip tai paveiks valstybės biudžetą?

Atsakymas vėl nesudėtingas – visa ši armija “prisiregistruos” Užimtumo tarnyboje, gaus netekto darbo išmokas, bus drausti valstybės lėšomis ir ramiai pralauks kol sugrius PIŠ vyriausybė. O tada, panaikinus visus antikonstitucinius valdžios reikalavimus vėl bus viliojami sugrįžti į ankstesnes darbo vietas, tik jau geresnėmis sąlygomis.

Vėl paklausiu – kas iš to laimės ir kas pralaimės? Atsakymas akivaizdus – verslas ir valstybė tik pralaimės. Laimėtojai – PIŠ ir Landsbergio šaika “įsisavinę” kovidines paskolas.

Pasidalink

2Komentarai

  1. Jei vertinti pagal valdžios veiksmus – taip, tikėtinos įvairios absurdiškos “operacijos”. Tačiau yra priežasties-pasekmės dėsnis be kurio neišsiverčia jokia tvarka. Negali įrankis streikuoti prieš vartotoją. Dar nesu tikras, kad įsiteisės ribojimui +1500 prekybos ploto nuomininkams. Stambieji verslai valdantys mažmeninę prekybą akivaizdžiai stebi situaciją ir jie veiks – jei nepavyks lobuoti, tuomet jie finansuos oponuojančias politines jėgas ir taip nuvers dabartinę. Reikia suprasti, kad verslo tikslas vienintelis – pelnas, kuris neįmanomas be prognozuojamos ir valdomos ekonomikos modelio. Sutikit, dabartinės valdžios ekonominė politika chaotiškesnė nei Rusijos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.