Saugumas internete. Kaip apsaugoti įrenginio IP adresą?

Audrius Kalvėnas/ 2022-03-03
Kaip asaugoti IP adresą?

Konfliktas Ukrainoje parodė, jog nedalyvaujantiems konflikte su ginklu rankoje, didžiausią grėsmę kelią melagienos arba fake`ai, kuriomis besidomintys šia tema atakuojami internete. Skandalingiausias melagienos pavyzdys Lietuvoje – LRT paskelbta istorija apie Ukrainos Gyvačių salos gynėjų žūtį. LRT paskelbė apie didvyrišką Ukrainos kareivių žūtį pasiunčiant Rusijos karo laivą ant trijų raidžių, o Vilniaus Užupio gimnazijos chemijos mokytoja net įtraukė klausimą apie šį įvykį į … chemijos testą, tačiau po kelių dienų paaiškėjo, kad visa istorija – Ukrainos informacinių karių sukurta melagiena, kurią atkartojo LRT “pasunkindamas” ją ekspertų komentarais.

Taip LRT pažeidė esminį objektyvios informacijos sklaidos principą – netikrino šaltinio patikimumo. Vėliau paaiškėjo, kad Ukrainos salos gynėjai tiesiog pasidavė Rusijos karo laivui, kad išsaugotų gyvybes. Jie buvo nugabenti sulaikymui, pasirašė pasižadėjimus daugiau nekariauti su Rusija ir buvo paleisti namo. LRT apie tai nepranešė.

Nežiūrint į šį, beprecedentį Lietuvos informacinėje erdvėje atvejį, žmonės mokantys rusų kalbą jau atvirai verbuojami įsijungti į informacinį karą prieš Rusiją.

Visų informacinių manipuliacijų ir melagienų tikslas bei objektas – žiūrinčių, skaitančių, klausančių dėmesys ir jų patraukimas į vieną ar kitą pusę. Tai vadinama – propaganda. Jei apkasuose esantis karys net ir sužeistas gali tęsti kovą su priešu, tai skaitmeninės erdvės karys gali pakeisti nuomonę ir apsisukti 180 laipsnių – tapti priešu patikėjęs pateikta informacija. Taip “nukauti” skaitmeninėje erdvėje paverčiami iš priešo sąjungininku.

Kad išsaugoti savo informacinį burbulą nuo melagienų, kurios pritaikomos pagal Jūsų įrenginio IP* adresą, kuris nustatomas kai apsilankote bet kokioje interneto svetainėje, komentuojate įrašus soc. tinkluose ar pokalbių programėlėse, būtina paslėpti IP* adresą.

Tarkime Jūs esate Lietuvoje ir neslėpdamas savo kompiuterio ar telefono IP adreso jungiatės į vienos iš kariaujančių šalių informacinį kanalą bei reiškiate savo nuomonę. Svetainės administratoriai fiksuoja šalį ir miestą iš kurios lankytojas jungėsi. Taip jie surenka informaciją, jog “x” tema patraukė “y” šalies, “z” miesto vartotojų dėmesį. Taip apibrėžiama auditorija (valstybė, miestas, kalba, to regiono politinės aktualijos, politinės nuotaikos ir pan.) į kurią nukreipiamas jai priimtinas pranešimų srautas. Taip šios auditorijos dėmesys nukreipiamas į pageidaujamą temą, taip ji pradedama naviguoti link užsibrėžto tikslo – skeptiško požiūrio į priešininko komunikaciją ir abejonių tuo kas prieštarauja propagandisto tikslui. Taip galų gale pasiekiamas tikslas – abejojantis paverčiamas simpatiku, prieštaraujantis paverčiamas pritariančiu.

Kad apsisaugoti nuo manipuliacijų informaciniu srautu svarbu paslėpti savo IP adresą. Tai galima padaryti keliais būdais.

1 būdas – naudoti VPN (virtual private network) – geriausias būdas. Tai Jūsų įrenginio IP adreso pakeitimas esančiu kitoje pasaulio vietoje. Tarkime Jūs esate Alytuje tačiau naudojant VPN bus nurodoma Jūsų pasirinkta vieta – pvz., jog esate Ukrainoje, Rusijoje, JAV ar bet kuriame kitame pasaulio mieste ar vietoje kurioje VPN paslaugą teikianti įmonė turi savo serverių, per kuriuos Jūs ir prijungiamas prie pasaulinio interneto. Tokiu būdu Jūs galite suklaidinti propagandistus, kurie norėtų įtakoti Jūsų nuomonę. Taip pat taip galima apeiti draudžiamas interneto svetaines – naujienų portalus, filmų portalus ir t.t. Štai kelios VPN paslaugą siūlančios kompanijos – CyberGhost, NordVPN, SurfShark. Jų yra daugiau, surasti galite internete, tik paieškai naudokite ne Google paieškos sistemą, o DuckDuckGo. Kodėl? Nes Google pirmiausia pasiūlys reklamuojamas, o ne populiariausias įmones.

2 būdas – naudotis TOR interneto naršyklę – lėčiausias būdas. Tai JAV kariškių technologijos pagrindu sukurta interneto naršyklė, tokia kaip Chrome ar Firefox. Jos veikimo principas – suinstaliavus naršyklė paslepia Jūsų įrenginio IP adresą kiekvieną kartą kai per ją jungiatės prie interneto. Šis daugiasluoksnis procesas šifruojamas sudėtingu šifru, kad apsaugoti Jūsų duomenis ir privatumą. TOR naršyklę galite parsisiųsti čia.

3 būdas – naudoti viešą Wi-Fi prieigą – daugiausia laiko užimantis būdas. Kai prie interneto jungsitės per viešą Wi-Fi (pvz. kavinės), Jūsų įrenginio adresas bus pakeistas kavinės maršrutizatoriaus IP adresu ir nebus susietas su Jūsų įrenginio IP adresu. Taip visą naršymo laiką Jūsų įrenginio IP bus paslėptas po kavinės maršrutizatoriaus IP adresu.

4 būdas – proxy – rizikingiausias būdas. Tai būdas kai naudojamas proxy arba pakaitinis serveris. Internete yra daug nemokamų proxy serverių kurių IP adresais prisidengus galima anonimiškai naršyti internete. Tačiau tokiu būdu perkreipiant duomenų srautą naršymas stipriai sulėtėja.

Paaiškinimas

IP adresas – kompiuterio identifikatorius IP tinkluose. Tai tam tikrame tinkle unikalus skaičius, naudojamas vienareikšmei duomenų paketo siuntėjo ir gavėjo identifikacijai ir skiriamas žmogaus ar organizacijos, administruojančios duotąjį IP tinklą (Wikipedia).

Pasidalink

Įrašo žymės

, , , , ,

0Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.